yeniden çevrilecek korku filmleri (1)

son dönemde özellikle amerikan sineması korku filmlerin yeniden çevrimiyle meşgul. uzakdoğu ve avrupa sinemasının yanı sıra kendi sinemalarından önemli korku filmleri bir süre sonra kendi bol imkanlarıyla ancak içini boşaltarak önümüze sunuluyor. önümüzdeki dönemlerde yeniden çevrimi yapılan ve planlanan filmler şu şekilde:

13 tzameti: gerilim yanı daha ağır basan film 2005'te çevrilmişti. géla babluani'nin yazıp yönettiği filmin yeniden çevrimi yine babluani tarafından new york'ta çekilmekte. mickey rourke, jason statham projede yer alan oyuncular.

art of the devil: 2004 tarihli tayland menşeili filmin yeniden çevrimi gelecek sene gösterime girecek.

army of darkness: sam raimi'nin 1994 yılında çektiği ve evil dead serisinin 3. filminin devamı niteliğinde olan film gelecek sene sinemalarda olacak. rob zombie'nin yönetmen olarak düşünüldüğü proje yine sam raimi'ye emanet.

anguish: orijinalinin adı "angustia" olan 1987 yapımı ispanyol korku filmi bigas luna tarafından yazılıp yönetilmişti. yeniden çevrimin senaryosunu daha önce "amusement", "when a strangers calls"'ın senaryolarını yazan jake wade wall yazmış.

attack of the killer tomatoes: 1978'de john de bello tarafından çekilen bu b-filmin daha önce yeniden çevrimi yapılmıştı. 2011'de bir defa daha sinemalarda olacak. bir internet dizisi olan "ask a ninja"'nın senaristleri kent nichols ve douglas sarine tarafından yeniden yazılan filmi nichols yönetecek.

the birds: korku sinemasının babacan ismi alfred hitchcock'un önemli filmlerinden olan "the birds" martin campbell tarafından yeniden çevrilecek. naomi watts filmde yer alacak olan isimlerden biri.

battle royale: 2000 yılında kinji fukasaku tarafından çevirilen ilk film kenta fukasaku'nun romanına dayanıyordu. yıllardır kafamda olan bu sapıkça projeye farklı bir şekilde rastlamış olmam beni filme çok bağlamıştı. seküelinin hayal kırıklığı yarattığı filmin yeniden çevrimini 2011'de izleyeceğiz.

creature from the black lagoon: jack arnold'un 1954 tarihli filmi bilim kurgu ile korku öğelerine sahip. breck eisner'in yöneteceği yeniden çevrim 2011'de vizyona girecek.

the crazies: breck eisner'in yönettiği bir başka yeniden çevrim olan "the crazies" george a. romero'nun 73 yapımı filmi.

child's play: oyuncak katil chucky yeniden aramızda. ilk 1988 yılında çekilen "child's play" daha sonra bir seri haline getirildi. ilk filmin yeniden çevrimi olan bu filmin yönetmeni don mancini.

children of the corn: stephen king'in kısa öyküsünden yola çıkarak george goldsmith'in senaryosunu yazdığı film fritz kiersch 1984'te tarafından yönetilmişti. donald p. borchers tarafından yapılan yeniden çevrim tv filmi olarak karşımıza çıkacak.

day of the triffids: bernard gordon'un romanından 1962 yılında beyazperdeye uyarlanan film bbc tarafından tv dizisi halinde çekildi. ve önümüzdeki dönemde gösterilecek.

don't be afraid of the dark: orijinali 1973 tarihli tv filmi olan yeniden çevrimin senaryosunu guillermo del toro yazmış. yeni taşındığı evde karanlık basınca sürünen istenmeyen misafirlerle karşılaşan bir kadının öyküsünü anlatan filmde katie holmes ve guy pearce'ı izleyeceğiz.

eyes of laura mars: senaryosunu john carpenter'ın yazdığı ve irvin kershner'in yönettiği filmde faye dunaway ve tommy lee jones rol almıştı. donnie darko'nun seküeli olan "s. darko"'yu yöneten chris fisher bu filmin de yönetmenliğini üstlenmiş. eğer fisher, "s. darko"'dan sonra kendini aşamadıysa bu filmden de birşey beklemememiz gerek.

the echo: orijinali "sigaw" adını taşıyan filipin filmi "the echo" yine yam laranas tarafından çekildi. geçtiğimiz sene cannes film festivali'nde prömiyeri yapılan film henüz avrupa'da vizyona girmedi.

(devamı gelecek...)

0 yorum: