ensemble, c'est tout (2007)

claude berri, anna gavalda'nın aynı adlı romanını senaryolaştırıp beyaz perdeye aktarmış. başrolleri fransız sinemasının son dönemlerinin başarılı aktrisi audrey tautou ile beraber guillaume canet, laurent stocke ve françoise bertin paylaşıyor.

4 ana karakter üzerinden yürüyen film, yalnızlık ve acılarından başka ortak bir yanları olmayan karakterlerin birbirlerine tutunuşlarını konu ediniyor. iyi bir aileden gelen ancak ailesiyle ilişkileri iyi olmayan, zayıflık hastalığı olan, bir şirkette temizlik personeli olarak çalışan ve bir apartmanın çatı katında yalnız yaşayan camille. haftanın 6 günü yoğun mesaiyle bir restoranda aşçılık yapan, tatil gününde ise sağlığı yerinde olmayan anneannesiyle vakit geçiren, çapkın franck. babaannesinin ölümünden kalan müze gibi evde oturan, kartpostal satarak geçimini sağlayan, genel kültür konusunda aşmış philibert. ve şehir içerisinde bahçeli evinde hayvanlarıyla beraber yaşayan ancak ev içerisinde bir kaza sonucu hastanede bakımda olan, franck'ın anneannesi paulette.

tüm olayları başlatan küçük bir "merhaba" aslında. apartman kapısında kalmış philibert'e kapıyı açan camille, ertesi gün onu markette görünce yanına sokulur, ve onu ufak dairesinde bir akşam yemeğine davet eder. aynı apartmanda kocaman dairesini franck ile paylaşan philippe hastalıktan bitkin düşen camille'i yanına alır ve beraber yaşamaya başlarlar. başlarda pek ortak noktaları olmayan franck ile camille didişirler ancak zamanla aralarında oluşan çekim onları bir aşka kadar sürükler. birbirlerine destek olarak hayata tutunan üçlünün arasına zamanla anneanne de katılır ve o da paylaşımdan payına düşeni alır.

aslında öyküye göz attığımızda çok fazla sıradan nokta göze çarpıyor ancak içerisinde barındırdığı samimiyet insanın içini ısıtıyor ve özellikle bencilliği fazlasıyla yaşadığımız günümüzde paylaşımcılığı ön plana çıkararak izleyeni kendisine çekiyor.


0 yorum: